Bracia Grimm

Wilhelm Karl Grimm (1786-1859)

Jacob Ludwig Karl Grimm (1785-1863)

Bracia -twórcy filologii germańskiej jako nauki o literaturze i języku niemieckim; członkowie Akademii Nauk w Berlinie.
         Życiorysy braci Grimm ułożyły się podobnie. Obaj studiowali prawo, pracowali w bibliotece królewskiej w Kassel, następnie jako profesorowie uniwersytetu w Getyndze, skąd zostali usunięci za protest przeciw zniesieniu liberalnej konstytucji.
         Bracia Grimm zasłynęli przede wszystkim jako zbieracze i wydawcy niemieckich baśni ludowych Kinder- und Hausmarchen (1812-15), tłumaczonych na wiele języków; pierwsze wydanie polskie: Baśnie dla dzieci i młodzieży (1895).
         Do najpopularniejszych baśni z tego zbioru należą: Kopciuszek, O dzielnym krawczyku, O wilku i siedmiu koźlątkach, Muzykanci z Bremy, Paluszek, Śpiąca królewna, Jaś i Małgosia, Pani Zamieć, Czerwony Kapturek i Królewna Śnieżka.
         Epokowym przedsięwzięciem braci Grimm była edycja słownika języka niemieckiego (Deutsches Wórterbuch), którego pierwsze cztery tomy zdołali sami opracować.
         Jacob Grimm jest twórcą germańskiego językoznawstwa porównawczego i autorem pierwszej nowoczesnej gramatyki języka niemieckiego.