Ciekawostki

Ciekawostki z życia
Jacoba i Wilhelma Grimm

 

I. Biografia

Wilhelm Karl Grimm (1786-1859)
Jacob Ludwig Karl Grimm (1785-1863)

Bracia -twórcy filologii germańskiej jako nauki o literaturze i języku niemieckim; członkowie Akademii Nauk w Berlinie.
Życiorysy braci Grimm ułożyły się podobnie. Obaj studiowali prawo, pracowali w bibliotece królewskiej w Kassel, następnie jako profesorowie uniwersytetu w Getyndze, skąd zostali usunięci za protest przeciw zniesieniu liberalnej konstytucji.
Bracia Grimm zasłynęli przede wszystkim jako zbieracze i wydawcy niemieckich baśni ludowych Kinder- und Hausmarchen (1812-15), tłumaczonych na wiele języków; pierwsze wydanie polskie: Baśnie dla dzieci i młodzieży (1895).
Do najpopularniejszych baśni z tego zbioru należą: Kopciuszek, O dzielnym krawczyku, O wilku i siedmiu koźlątkach, Muzykanci z Bremy, Paluszek, Śpiąca królewna, Jaś i Małgosia, Pani Zamieć, Czerwony Kapturek i Królewna Śnieżka.
Epokowym przedsięwzięciem braci Grimm była edycja słownika języka niemieckiego (Deutsches Wórterbuch), którego pierwsze cztery tomy zdołali sami opracować.
Jacob Grimm jest twórcą germańskiego językoznawstwa porównawczego i autorem pierwszej nowoczesnej gramatyki języka niemieckiego.

II. Wydawnictwa

1. Pierwsze wydanie, pt. Kinder- und Hausmärchen ukazało się w roku 1811. Oryginał, znany pod nazwą Kassel Handexemplare, można zobaczyć na wystawie w muzeum braci Grimm w Kassel.

2. Skanowane, historyczne zdjęcie strony tytułowej:
“Kinder und Hausmärchen“ część 1 i część 2.
Wydanie w języku niemieckim z 1857 roku. Autorami sa Bracia Grimm. Książka została wydana przez Dieterische Buchhandlung i ukazała sie w Göttingen.

3. Strona tytułowa “Kinder und Hausmärchen“. Rysunek wykonany przez Ludwiga Grimm.

4. Strona tytułowa  “Kinder und Hausmärchen“. Wydane w Lipsku.

5. Pierwsze wydanie polskie, pt. Baśnie dla dzieci i młodzieży ukazało się w roku 1895. Książka zamieszczona poniżej wydana jest w 2004 roku.

III. Znaczki

IV. Kwiaty

Floribunda, zwana również Różą Braci Grimm
Hodowca – odmiana wywodzi  się z firmy Kordes & Sons z roku 2002.
Kwiaty – pomarańczowo czerwone z żółtymi rewersami płatków. Kwitnie kiściami, dobrze wypełnionych kwiatów w stylu starych róż.
Krzew średniej wielkości, do 80cm wysokości, dobrze się zagęszczający. Liście duże, bardzo dekoracyjne, ciemno zielone, błyszczące. Nadaje się do uprawy w cieniu.

V. Banknoty

1000 Markowy Banknot z wizerunkiem Braci Grimm.

  

Niemcy postanowili w 1991 roku uczcić wielkich rodaków: Braci Grimm, ich wizerunkiem na 1000 markowym banknocie.
Dzisiaj można je podziwiać w Muzeum Braci Grimm w Kassel.

VI. Pomniki

Pomnik Braci Grimm stoi na rynku przed ratuszem w Hanau, w mieście ich narodzin.
Pomnik został wykonany w1895 roku przez architekta Syriusa Eberle.
Uroczyste odsłonięcie odbyło sie 18 października 1896 roku.

Drugi Pomnik Braci Grimm w Kassel stoi w centrum miasta na placu  „Braci Grimm“.
Wykonany jest z brązu i zdobi północną część placu.
Po drugiej wojnie światowej Plac ten nosi miano „Braci Grimm“.
Oboje bracia mieszkali i pracowali od 1814 do 1822 roku w Kassel, niedaleko gdzie obecnie ich pomnik stoi, znajdował sie Budynek Sadu w którym pracowali.

Trzeci  pomnik Doroty Viehmann w Hofgeislar, na ulicy Braci Grimm. Miasteczko leży 25 km na północ od Kassel. Dorothea Viehmann zd Pierson  pochodziła z rodziny Hugenotów. Ona właśnie opowiedziała wiele starych podań i baśni Braciom Grimm. Opowiedziała również hugenockie opowieści i w taki sposób przedostały sie stare, francuskie podania na teren niemiecki. Dlatego również wiele podobnych baśni pisali Bracia Grimm z Perraultem.

VII Pomniki w Berlinie
W Berlinie można zwiedzić dwa wspaniałe miejsca które, wprowadzą nas w świat baśni.  To Ludowy Park Friedrichshein oraz Schulenburg – Park.

1. W Parku Ludowym Friedrichshain można podziwiać wspaniała fontannę z figurami z baśni Grimm. Z ręki kilku rzeźbiarzy powstała w 1913 roku  czterostopniowa fontanna, mająca 34m szerokości i 54 m długości. Zakończona została zaokrągloną kolonadą przedstawiającą postaci z baśni.. Artystycznie wykonane wejście do parku było planowane juz od 1983 roku. Dopiero 15.12.1905 roku zlecenie wykonania rzeźb otrzymali: Ignatius Taschner, Josef Rauch i Georg Werba. W basenach osadzono dziewięć tryskających wodą żab. Brzegi całego basenu ozdobione są figurami z baśni Grimmów. Zostały wykonane przez Ignatiusa Taschner.  Budowa trwała bardo długo i kosztowała około 700 00 Marek. Uroczyste otwarcie odbyło sie 15.06.1913 roku. W czasie drugiej wojny światowej Fontanna została mocno uszkodzona. Jej renowacją zajęto sie dopiero w 1970 roku. W 1990 roku trzy pomniki z baśni zostały brutalnie zniszczone, jednak zastąpiono je kopiami.

„Śpiąca Królewna” „Czerwony Kapturek” „Królewna Śnieżka”

2. Wejście do Schulenburg –Parku w Berlinie – Neukölln
zdobi wspaniała fontanna w stylu młodzieżowym ale z gotyckimi formami. Dawniej nazywano ją „Katedrą lasu“. Fontana ta zaprojektowana została przez rzeźbiarza Ernesta Moritza Geyer w 1915 roku. Do użytku oddana dopiero w1935 roku. Długość fontanny wynosi 12,92 m, szerokość 7,30, wysokość 6,80 m. Po dwóch stronach zdobią fontannę dwie figury wykonane z brązu z motywami baśniowymi: Kopciuszek, Braciszek i Siostrzyczka.
W czasie drugiej wojny światowej fontanna została zniszczona a figury prawdopodobnie stopiono  żeby wyprodukować amunicje.
Ponownie, oddano ją do użytku w latach 50- tych. W 1970 roku rzeźbiarka Szelińska – Singer odrestaurowała fontannę i wykonała nowe, modniejsze figury z baśni. W kwietniu 1978 roku młodzież zdemolowała cały obiekt. Fontanna była nieczynna. W lutym 1982 roku wydano na nowa wodna instalacje około 2 mln Marek.

Fontanna stojąca przed wejściem do parku Schulenburg w Berline – Neukölln

    

Po lewej stronie fontanny stoi pomnik „Braciszka i siostrzyczki”
autorstwa Braci Grimm.
Natomiast z prawej strony jest pomnik Kopciuszka.

 

VIII Muzea

W Steinau Ojciec Philip Grimm otrzymał kierownicza posadę w sadzie rejonowym. W 1791 roku rodzina przeprowadziła się do Steinau i zamieszkali w poniższym domu. Budynek ten jeszcze przed paru laty służył jako Sąd Rejonowy. Od 1998 roku z inicjatywy włodarzy miasta Steinau i Towarzystwa Braci Grimm, powstało w tym domu Muzeum poświęcone życiu i pracy twórczej Braci Grimm. Muzeum to jest zaliczane do jednych z większych muzeów poświęconych Braciom Grimm.

    

 

Brüder Grimm-Haus
 und Museum Steinau
Brüder Grimm-Straße 80
36396 Steinau an der Straße
Tel. (0 66 63) 76 05
Fax (0 66 63) 91 88 00
E-Mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kassel jest miastem przemysłowym i handlowym. Leży nad rzeką Fuldą. Bardzo dobrze rozwinął sie tam przemysł mechaniki precyzyjnej, maszynowy i tekstylny. Jest to stare, historyczne miasto. Jego historia sięga X wieku.

W tutejszej bibliotece miejskiej pracowali przez 30 lat bracia Grimm. Zwiedzając Kassel warto zobaczyć:

1. Osiemnastowieczny pałac Schloß Wilhelmshöhe, siedziba książąt heskich
2. Pałacyk Wilhelmsthal i Sababurg zwany Zamkiem Śpiącej Królewny
3. Muzeum Braci Grimm.

Plac Braci Grimm w Kassel

Muzeum Braci Grimm w Kassel, które powstało w 1956 roku.

Zgromadzono tam dorobek literacki Jacoba i Wilhelma .
Znajdują się tam również niektóre prace malarskie brata Ludwiga Grimm.

Zamek Bellevue jest znowu dostępny dla zwiedzających.

Na pierwszym piętrze znajduje się literatura dziecięca i młodzieżowa z całego świata.
Na drugim piętrze znajduje się poszerzony zbiór utworów Braci Grimm oraz zbiory dotyczące ich życia i działalności politycznej. Zbiory podpisane są w języku niemieckim, angielskim i japońskim.
Na trzecim piętrze znajduje się wystawa pt. "Od baśniowego lasu do baśniowego zamku", przedstawiająca bohaterów i sceny z baśni Braci Grimm.

Grobowiec Braci Grimm w Berlinie